ISSN: 1694-7673 (Print) E-ISSN: 1694-7975 (Online)

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Кыргызстандагы диний иденттүүлүктү сактоодо Сиражуддин аль-Ошийдин “аль-Фатава ас-Сиражия” аттуу эмгегинин оорду
(Kırgızistan’daki Dinî Kimliği Korumada Siraceddin el-Oşî’nin el-Fetâva’s-Siraciyye Adlı Eserinin Önemi )

Yazar : Aytmamat Kariev    
Türü :
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 23 (özel sayı)
Sayfa : 417-424
416    341


Özet
Ислам дини тынчтыктын жана бейпилдиктин дини. Акыркы убактарда Ислам динин атын жамынган, негизи, Ислам дини менен шайкеш келбеген радикализм, фундаментализм, фанатизм, терроризм, экстремизм өңдүү терминдер актуалдуулугун жоготпой келет. Бул маселе Кыргызстан мусулмандары үчүн аябай кооптуу маселе катары каралып, канткенде бул маселелердин алдын алууга болору туурасындагы атайын иш-чаралар, албетте, ар бир мусулманды ойлонууга түртпөй койбойт. Бул маселелердин алдын алуу диний иденттүүлүкө ээ чыгып, диний радикализмге каршы бирдиктүү иш алып баруу менен гана ишке ашат. Башкача айтканда, ханафизмдин негизги өзөгүн түзгөн Сарахсийдин “аль-Мабсут”, Кадихан аль-Узжандийдин “аль-Фатава”, Сиражуддин аль-Ушийдин “аль-Фатава ас-Сиражия” өңдүү, бул чөлкөмдүн менталитетине, үпр-адат жана каада-салтына, географиялык шарттарына ылайыктыштырылып, ошону менен бирге ханафий мазхабынын негизги принциптерине таянып жазылган, өзүбүздүн ыйык мурасыбызды замананын талаптарына жараша туура колдонуу менен гана жүзөгө ашат.

Anahtar Kelimeler
Сиражуддин аль-Уший, аль-Фатава ас-Сиражия, диний иденттүүлүк, радикализм, фундаментализм, фанатизм, терроризм, экстремизм.

Abstract
İslam dini bir barış dinidir. Son zamanlarda İslam dini adına propagandası yapılan, aslında İslam dini ile asla örtüşmeyen terörizm, radikalizm, dini aşırılık gibi konular kendi aktüelliğini sürdürüyor. Bu konu Kırgızistan müslümanları için birer tehlike kaynağıdır. Konuyla ilgili her tür özel proje ve araştırmalar üzerinde kafa yorma, problemin nasıl çözümlenebileceği konusunda çaba sarf etme, gerçekten her bir Müslümanın görevidir aslında. Problemin çözüm bulması için eskiden sürdürüle gelen dinî kimliği muhafaza ederek, günümüz toplumunda tehdit unsurunu teşkil eden dinî aşırılığa karşı birlik ve beraberlik içerisinde olmak zarurîdir. Bir başka deyişle Hanefî mezhebinde muteber kaynak olarak kabul edilen Serahsî’nin Mebsut, Kadıhan el-Özcendî’nin el-Fetâvâ, Siraceddin el-Oşî’nin el-Fetâva’s-Siraciyye eserleri gibi, bu bölgede yaşamakta olan halkın mantalitesine, örf-adetlerine, gelenek ve göreneklerine, coğrafî şartlarına ve bununla beraber Hanefî mezhebinin esas prensipleri esasında telif edilen, kendi değerlerimize sahip çıkmakla ancak bu problemi çözmek mümkündür.

Keywords
Siraceddin el-Oşî, el-Fetâva’s-Siraciyye, Dinî Kimlik, Radikalizm, Terörizm, Fanatizm, Dinî Aşırılık

Gelişmiş Arama


Duyurular

  2020-28. Sayı Yayınlandı

  Oş Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İlmi Dergisi'nin 28. sayısı yayınlanmıştır.

  Dergimize makaleleriyle katkıda bulunan bilim insanlarına ve makaleleri değerlendiren hakemlerimize teşekkür ederiz.

  Ош мамлекеттик университети теология факультетинин илимий журналынын 28-саны басылды.

  Рецензент жана авторлорго ыраазычылык билдиребиз!


  Oş İlahiyat Fakültesi İlmi Dergisi, makale takip sistemi üzerinden hazırlanarak yayınlanmaktadır.

  Dergimiz, 2018 yılı itibariyle İsam İlahiyat Makaleler Veritabanı’nda dizinlenmeye başlamıştır.


Adres :İsanov Sokağı 77, Oş, Kırgızistan
Telefon :00 996 322 243 561 Faks :00 996 322 243 604
Eposta :ilahiyatosh@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri